Hop til hovedindhold

Fra 1. juli køres affald til forbrænding i Roskilde

Ændringen skyldes, at behandling af forbrændingsegnet affald som følge af ændret lovgivning skal sendes i fri konkurrence.

Affald til forbrænding fra borgere og virksomheder i Rudersdal bliver fra 1. juli kørt til forbrænding i Roskilde og ikke længere til Norfors i Hørsholm.

Det skyldes, at kommunerne nu er pålagt at udbyde behandlingen af forbrændingsegnet affald i fri konkurrence. Baggrunden er en ændring i Miljøbeskyttelsesloven.

De tre samarbejdskommuner på affaldsområdet, Allerød, Hørsholm og Rudersdal, har udbudt det forbrændingsegnede affald fra de tre kommuner i to kontrakter: En for restaffald fra den kommunale indsamling og en for det brændbare affald fra genbrugspladserne.

Begge kontrakter er vundet af ARGO i Roskilde, og fra 1. juli er affaldet derfor begyndt på sin lidt længere vej til Roskilde.

City Container, som står for afhentning af affaldet, har ansat chauffører, som klarer transporten af restaffaldet, så skraldemændene ikke skal bruge ekstra arbejdstid på den længere transport.

Kun ændring i afhentning for ganske få borgere

Derfor kan indsamlingsruter og -dage stort set fastholdes som før den 1. juli, så der kun bliver ændringer i indsamlingen for ganske få borgere.

I praksis foregår det på den måde, at alle biler, som kun har restaffald fra indsamlingen, efterfølgende direkte kører til tømning i Roskilde.

De skraldebiler med to kamre, der også har indsamlet madaffald, kører forbi Gemidan i Ølstykke og læsser madaffald af – enten på vej til eller fra Roskilde (det er næsten på vejen).

Biler med brændbart affald fra genbrugspladserne kører også direkte til ARGO i Roskilde.