Hop til hovedindhold
Nyhed

P-zoner skal forbedre trafikforhold i Nærum

Afmærkede båse til parkering på Nærum Hovedgade og Nærumgårdsvej skal gøre problemet med ulovligt parkerede biler mindre.

Kortet viser, hvor Rudersdal Kommune vil etablere p-zoner i Nærum
Kortet viser de to strækninger, hvor Rudersdal Kommune etablerer p-zone og p-båse. Det vil ske i løbet af maj.

P-zoner etableres i maj

Nu sætter Rudersdal Kommune et konkret initiativ i søen, som skal gøre problemet med ulovlig parkering i hjertet af Nærum mindre.

I løbet af maj etableres p-zoner, og der kommer opmærkede båse med god afstand imellem, så biler kan passere hinanden. Parkerer man uden for båsene, risikerer man en solid bøde.

Ud over de nye p-båse undersøger kommunen muligheden for yderligere tiltag, der kan afhjælpe trafikken i området. Det gælder bl.a. muligheden for ensretning.

Desuden vil kommunen gå i dialog med de lokale erhvervsdrivende om deres mulighed for at bidrage til den bedst mulige trafikafvikling.

Ulovlig parkering belaster lokale veje

I lang tid har det været et stort problem, at alt for mange biler parkerer i én lang række på både Nærum Hovedgade og Nærumgårdsvej. Det gør, at trafikafviklingen bliver næsten umulig på de lokale veje, som i forvejen er ret smalle.

Problemerne knytter sig særligt til ulovlig parkering på de omkringliggende veje i gymnasiets åbningstid.

Konsekvenser er også, at trafik og ulovlig parkering flyttes rundt til de øvrige veje i nærområdet, som giver gener for beboerne. Her kan det fx pludselig blive et problem at komme ind ad sin egen indkørsel, når bilerne er parkeret tæt efter hinanden.

Politiet har allerede udstedt en del bøder i Nærum, og når båsene er på plads, følger politiet op og vil igen være til stede i området.