Hop til hovedindhold
Nyhed

Rudersdals børn og unge søger kreative fællesskaber: Rekordmange melder sig til billedkunst

Flere og flere børn og unge har lyst til at male, tegne og forme. Det mærker Rudersdal Musik- og Billedskole, som i år oplever rekordstor søgning.

Piger laver billedkunst

En mandag eftermiddag i værkstedet på Kulturcenter Mantzius står blyanter og pensler klar til brug. På væggene hænger farverige malerier og papmaché-masker fra tidligere forløb. En gruppe piger sætter sig ved langbordet, mens billedskolelærer Sisse Hoffmann forklarer dagens opgave.

Interessen for at være med omkring bordet er større end nogensinde. I år har Rudersdal Musik- og Billedskole optaget flere elever til både musik- og billedkunstundervisning end tidligere, og særligt billedkunsten skiller sig ud. Skolen modtog nemlig mere end 200 tilmeldinger til billedkunst inden sæsonstart – en stigning på knap 40 procent i forhold til sidste år.

Fordybelse og fællesskab

Beatrice på 13 og Filippa på 15 år har begge gået til billedkunst i flere år. For dem handler undervisningen både om at lære nyt og om at være en del af et kreativt fællesskab:

- Jeg har altid elsket at være kreativ og fordybe mig i eksempelvis tegning. Mine forældre hjalp mig med at finde holdet. Vi hygger os virkelig meget, både når vi arbejder med vores egne projekter, og når vi snakker sammen. Jeg har fået mange nye venner, fortæller Filippa.

Beatrice supplerer:

- Jeg startede, fordi jeg elskede at male og tegne, men også fordi min veninde gik her. Hun stoppede, men jeg fortsatte. Jeg elsker at være her og vil gerne blive ved med at udvikle mig.

Børn på Rudersdal Musik- og Billedskole

Billedkunsten bliver et frirum

Leder af Rudersdal Musik- og Billedskole, Henrik Lilleholt Smidt, glæder sig over udviklingen:

- Det er en fantastisk følelse at opleve, at så mange børn og forældre finder vores undervisning meningsfuld, siger han.

Han peger på, at mange familier søger aktiviteter, der giver ro og fordybelse som modvægt til en travl hverdag, hvor skærme fylder meget:

- Noget af det særlige ved billedkunst er det sanselige. Man får fingrene ned i materialerne og skaber noget fysisk. Eleverne eksperimenterer, udvikler idéer og får et fællesskab omkring det.

Han tilføjer, at mange oplever billedkunst som et frirum:

- Når man maler, handler det ikke om at gøre det perfekt, men om at udtrykke sig. Der findes ikke én rigtig måde at gøre det på, og det tror jeg, mange børn befinder sig godt i.

Nye hold på vej

Den store interesse betyder, at flere hold nu har ventelister. For at imødekomme efterspørgslen har Musik- og Billedskolen oprettet ekstra hold på Kulturcenter Mariehøj i Gl. Holte og undersøger mulighederne for at udvide i Birkerød:

- Vi arbejder på at skabe flere hold til næste skoleår, så endnu flere børn kan få lov til at eksperimentere med billedkunsten, siger skolens leder Henrik Lilleholt Smidt.

Dorte Kollerup Nørbo (SF), der er formand for Rudersdal Musikskoleråd (som også varetager billedskoleområdet), glæder sig også over den store efterspørgsel:

- Det er meget glædeligt, at børn og unge i så stor udstrækning har lyst til at deltage i de tilbud, som Musik- og Billedskolen tilbyder. Kommunalbestyrelsen har netop afsat yderligere midler, så flere kan få muligheden for at komme til at tegne og male og afprøve den kreative proces, som giver glæde og fordybelse på en helt særlig måde. Det kan være en stor oplevelse at lade sig fordybe i farver og streger, både individuelt og sammen med andre. Og en oplevelse og arbejdsform, som man kan tage med sig og også have gavn af i andre sammenhænge.

Kommunalbestyrelsen i Rudersdal Kommune har allerede afsat 300.000 kroner til udvidelse af Billedskolen i 2026.

Tal og Fakta

  • Antallet af ansøgninger til billedkunst er steget 5-10 procent hvert år siden 2018 indtil 2024.
  • I år modtog billedskolen 212 tilmeldinger, hvilket er en stigning på 39,5 procent sammenlignet med sidste års 152 tilmeldinger.
  • Der er i øjeblikket 165 billedkunstelever fordelt mellem billedskolens to lokationer i Kulturcenter Mantzius i Birkerød og Kulturcenter Mariehøj i Gl. Holte.