Hop til hovedindhold
Tilladelse

Tilslutningstilladelse til spildevand til kloak, Sjælsø Vandværk

Tilslutning af spildevand fra vaskeplads til spildevandskloak

Rudersdal Kommune har meddelt tilladelse til tilslutning til spildevandskloak for processpildevand fra vaskeplads på Sjælsø Vandværk.  

Baggrund for afgørelsen

Sjælsø Vandværk har renoveret vaskeplads. Rudersdal Kommune meddeler tilladelse til, at processpildevandet ledes til den offentlige spildevandskloak.

Tilladelsen gives i henhold til Miljøbeskyttelseslovens § 28, stk. 3 og Spildevandsbekendtgørelsens § 16

Tilslutningstilladelse

 

Klagevejledning

Afgørelsen om tilslutning til kloak kan jf. § 91 i Miljøbeskyttelsesloven påklages til Miljø og Fødevareklagenævnet.

Afgørelsen kan påklages i fire uger, fra bekendtgørelsesdatoen og afgørelsen offentliggøres på kommunens hjemmeside i denne periode.

Fristen for at klage over denne afgørelse er således onsdag den 13. maj 2026 kl. 23.59.

En eventuel klage skal indsendes via Klageportalen, www.borger.dk, eller www.virk.dk. Det koster 900 kr. for private og 1.800 kr. for virksomheder, myndigheder, organisationer og offentlige myndigheder at indsende en klage.

Nærmere klagevejledning fremgår af afgørelsen.