Hop til hovedindhold

Status på fjernvarme i Rudersdal

Efter anmodning fra Norfors er to fjernvarmeprojekter nu trukket tilbage, da de kan ikke gennemføres inden for tidsfristen.

Norfors vurderer, at det på nuværende tidspunkt ikke er muligt at gennemføre to ud af tre planlagte fjernvarmeprojekter i Rudersdal. Det gælder områderne "Holte, Øverød" og "Gl. Holte, Nærum, Søllerød, Trørød og Skodsborg".

Efter politisk behandling er myndighedsbehandlingen af anmodningen nu afsluttet, og projekterne er dermed formelt aflyst. Se beslutning i kommunalbestyrelsen på møde 24. juni 2026:

Genbesøg af projektforslag om fjernvarme

Projekter i Birkerød og Bistrup samt Vedbæk fortsætter

Norfors har meddelt, at de fortsætter arbejdet med fjernvarme i Birkerød og Bistrup, hvor både private og kommunale bygninger kan tilslutte sig løsningen.

For E.ON's fjernvarmeprojekt i Vedbæk er hovedparten af tilladelser på plads. E.ON har dog meldt, at projektet er forsinket ift. den oprindelige tidsplan, og forventer at kunne præsentere en status på planen efter sommer.

Se spørgsmål og svar om de aflyste projekter mv.

Har du yderligere spørgsmål til de to projektforslag, som ikke besvares på siden, kan du kontakte Norfors på norfors@norfors.dk eller tlf. 45 16 05 00.

Planer for de enkelte områder

  • Norfors fortsætter arbejdet med fjernvarme i Birkerød og Bistrup, hvor både private og kommunale bygninger kan tilslutte sig.

    Norfors’ projektforslag vedrører varmeforsyning af ca. 4.700 kunder i Birkerød og Bistrup. For flere detaljer om projektet inkl. den præcise geografiske ramme, se det samlede projektforslag:

    Birkerød og Bistrup – projektforslag

    Status

    I Birkerød og Bistrup fortsætter projektet med at etablere en luft-til-vand varmepumpe på Blokken i Birkerød.

    Beslutning i Arkitektur- og Byplanudvalget 5. februar 2025

    Den forventede tidsplan for fjernvarme i Birkerød / Bistrup er denne:

    Efterår 2026

    • Kommunalbestyrelsen behandler forslag om lokalplan
    • Vedtager kommunalbestyrelsen forvaltningens forslag til lokalplan sendes den i offentlig høring
    • Forvaltningen vil løbende gå i dialog med Norfors om tidsplan mv. sideløbende med lokalplanprocessen

    Forår 2027

    • Kommunalbestyrelsen behandler lokalplanen

    Forår 2027 og frem

    • Hvis lokalplanen vedtages, skal der meddeles byggetilladelse til anlægget.
    • Norfors vil, hvis der foreligger et godkendt plangrundlag, fremlægge en proces for det videre arbejde med projektforslaget vedr. Birkerød og Bistrup samt tilbud til kunder i Birkerød og Bistrup..

    Læs mere:

    Grøn fjernvarme på vej til Birkerød og Bistrup

  • Efter politisk behandling og myndighedsbehandling er projektforslaget for området trukket tilbage på grund af manglende placering af nye lokale varmepumpeanlæg.

    I lyset af beslutningen kan det være en god idé at kigge på alternativer. Se henvisninger lidt længere nede på siden under ”Andre varmekilder”.

    Energistyrelsen har netop genåbnet for varmepumpepuljen, så du kan nu søge om tilskud til varmepumpe.

    Se det tidligere projektforslag:

    Holte og Øverød – projektforslag

  • Efter politisk behandling og myndighedsbehandling er projektforslaget for området trukket tilbage på grund af manglende placering af nye lokale varmepumpeanlæg.

    I lyset af beslutningen kan det være en god idé at kigge på alternativer. Se henvisninger lidt længere nede på siden under ”Andre varmekilder”.

    Energistyrelsen har netop genåbnet for varmepumpepuljen, så du kan nu søge om tilskud til varmepumpe.

    Se det tidligere projektforslag:

    Gl. Holte, Trørød, Nærum, Søllerød og Skodsborg – projektforslag

  • E.ON planlægger at etablere en energicentral inden for indhegningen af det eksisterende rensningsanlæg på Gøngehusvej 29.

    Som en del af projektet vil overskudsvarme fra spildevandet blive brugt til fjernvarme. Projektforslaget omfatter ca. 530 kunder:

    Vedbæk - projektforslag

    Status

    Aktuelt er projektet sat i bero, mens der kører en ny udbudsproces, hvilket er sædvanlig praksis i sådanne projekter med stor kompleksitet og høje krav til ressourcer, materialer og kompetencer.

    Den nødvendige tilslutning til fjernvarme i området er sat til 70 pct. af det totale varmebehov i Vedbæk.

    E.ON forventes at give en status på projektet til Klima- og Miljøudvalget efter sommer.

    Mere info og tilkendegivelse af interesse

    På nedenstående side, som E.ON har oprettet, kan du læse mere om projektet og mulighederne, ligesom du kan tilkendegive din interesse.

    Fjernvarme i Vedbæk

    Det tekniske anlæg

    Energicentralen opføres i neutrale farver, så den falder naturligt ind med den omkringliggende natur, og der bliver taget højde for hensyn til biodiversiteten i området ved etablering af værket.

Baggrund og ny varmeplan i 2026

  • Baggrunden for aflysning af de to projekter er, at Norfors ikke kan nå at etablere nye varmeproduktionsanlæg til de nye fjernvarmeområder inden for den tidsramme, projekterne bygger på - altså områderne "Holte, Øverød" og "Gl. Holte, Nærum, Søllerød, Trørød og Skodsborg"

    Norfors har ikke kapacitet til at levere mere varme fra Usserødværket til nye fjernvarmeområder. Derfor kræver projekterne nye lokale varmepumpeanlæg, som skal producere mere varme til områderne.

    Udfordringen er, at der lokalt ikke er fundet realistiske placeringer til anlæggene til at kunne forsyne alle de nye projektområder.

  • Men den politiske retning ligger stadig fast: Fjernvarme er sammen med andre initiativer fortsat en vigtig del af den grønne omstilling i Rudersdal.

    Rudersdal skal vedtage en ny varmeplan i slutningen af året, og her skal kommunalbestyrelsen drøfte den fremtidige retning for varmeforsyningen. Retning og initiativer fra den nye regering vil forventeligt også spille ind på varmeplanprocessen.

    Fjernvarme kan stadig blive relevant flere steder på længere sigt, hvis teknologien eller rammevilkårene ændrer sig. Samtidig undersøges geotermi fortsat som en mulig fremtidig løsning.

Se dine muligheder for fjernvarme i dag

  • På kortet herunder kan du søge på din adresse og se dine muligheder for fjernvarme. Når du har søgt, kommer en blå prik, som markerer din bolig.

    Klik på den for at hente oplysninger om hvilket område du ift. den overordnede planlægning er en del af, hvilken fjernvarmeleverandør der står for opgaven i dit område og  en meget grov tidsplan for, hvornår fjernvarmen bliver tilgængelig i dit område.

    Det kan også være, at du bor i et område, der allerede er udlagt til fjernvarme. I givet fald kan du henvende dig til Norfors for at blive tilsluttet.

Kontakt til varmeforsyning

  • Fjernvarmen i Rudersdal Kommune leveres af Norfors Fjernvarme, som du kan kontakte, hvis du vil vide mere om tilslutning, priser, konkrete planer for dit område med mere.

    Norfors I/S
    Savsvinget 2, 2970 Hørsholm
    Norfors - kontakt

  • Fjernvarmen i Vedbæk skal leveres af E.ON Danmark Fjernvarme

    Kundeservice, tlf. 70 27 05 77.

    Har du brug for hjælp?

  • Individuel naturgas distribueres af EVIDA. Har du spørgsmål til din naturgas, eller ønsker du at blive frakoblet naturgas, skal du kontakte EVIDA eller dér, hvor du køber naturgas.

    Evida

    Gladsaxe Ringvej 11, 2860 Søborg
    Telefon: 62 25 90 00
    Mail: evida@evida.dk
    www.evida.dk

Tilslutningspligt til fjernvarme

  • Der er tilslutningspligt til fjernvarme ved "ny bebyggelse" i områder der i dag har mulighed for fjernvarme (De områder der er grå på det interaktive kort).

    Det betyder, at hvis du bygger nyt eller foretager "væsentlige ombygninger" af en eksisterende bygning og samtidig udskifter din varmeinstallationen, har du pligt til at tilslutte dig fjernvarme.

    Fritagelse for tilslutningspligt

    Hvis du ikke ønsker at blive tilsluttet fjernvarme, skal du i visse tilfælde søge dispensation hos Rudersdal Kommune.

    Du skal søge om dispensation fra tilslutningspligten, hvis:

    • Det er nybyggeri
    • Der er tale om "væsentlige ombygninger", fx større renoveringer af en eksisterende bygning samtidig med, at varmeinstallationen udskiftes.
    • Du opfører dit hus som et lavenergibyggeri og vil installere og ønsker en anden grøn løsning, fx varmepumper eller jordvarme.

    Du skal sende din ansøgning Klima, Natur og Miljø, knm@rudersdal.dk

    Der er ikke nogen formkrav, men for at vi kan behandle ansøgningen, skal den som minimum indeholde følgende informationer:

    • Begrundelse for din ansøgning.
    • Hvilken energikilde ønsker du i stedet.
    • Er der tale om eksisterende eller ny bebyggelse (og er det lavenergi).
    • Hvilken adresse drejer det sig om.

    I andre tilfælde behøver du ikke en dispensation.

    Det kan fx være, hvis du ønsker at udskifte dit oliefyr eller naturgasfyr (og tilhørende installationer) med en varmepumpe, og du ikke samtidig har planer om anden større renovering, der kan ses som en "væsentlig ombygning" af ejendommen.

    Her er der ikke er tale om "ny bebyggelse", og tilslutningspligten træder derved ikke i kraft, så længe det kun er selve oliefyret / naturgasfyret, der udskiftes til anden varmekilde.

    Hvis du er i tvivl, om du skal søge om dispensation, kan du kontakte Klima, Natur og Miljø på knm@rudersdal.dk.

    Bemærk

    • Husk at rette BBR. Når du har skiftet energikilden, skal du gøre kommunen opmærksom på dette, så det kan blive rettet i BBR. Kontakt Byplan for at rette BBR: bbr@rudersdal.dk.
    • Særligt for dig med oliefyr. Der skal gøres opmærksom på, at hvis du skifter oliefyret ud med en anden energikilde, skal olietanken afmeldes, da den ellers vil blive ved med at fremgå af BBR. Læs mere her: Olietank - sådan gør du

Baggrundsinformation

Varmeplan og lovgrundlag

Varmeplan

Kommunalbestyrelsen har vedtaget kommunens nye varmeplan, "Varmeplan 2023-2035". Den udstikker rammerne for den fremtidige varmeforsyning i de forskellige områder i kommunen.

Varmeplan 2023-2035

Lovgrundlag

Regulering af varmeområdet (Energistyrelsen)